Google+

Jak opanować stres przed wystąpieniem?

 

Jakiś czas temu magazyn Reader's Digest opublikował wyniki badania, które pokazały, że wystąpienia publiczne są dla ludzi tak samo stresujące jak bankructwo, śmierć czy samotność. Zaskakujące? Chyba nie do końca. Ludzie generalnie czują potrzebę bycia akceptowanym, lubianym, szanowanym. Każdy z nas codziennie buduje jakiś swój wizerunek, szczególnie w pracy. Czego właściwie się tak boimy? Kompromitacji, wpadki, ośmieszenia, że zabraknie nam słów, że mnóstwo osób zobaczy jak sobie nie radzimy? Tak wcale nie musi być....

 

W opanowaniu stresu powinno nam pomóc uświadomienie sobie pewnych kwestii:

#1
W większości przypadków odbiorcy nie są nastawieni na krytykę, wyśmianie lub wytykanie błędów mówcy, zwykle mamy do czynienia z postawą neutralną lub życzliwą wśród słuchaczy.* Ludzie zdają sobie sprawę z tego, że publiczne występowanie nie jest łatwe i wymaga odwagi.


#2
W przypadku prezentacji, wykładów, prelekcji, jesteśmy ekspertami albo przynajmniej dobrze znamy się na tym, o czym mamy mówić. Dlatego to właśnie my, a nie ktoś inny, zostaliśmy poproszeni lub wybrani, żeby przemawiać. Jeśli tak nie jest, jeśli nie wiemy dobrze, o czym mamy mówić, to nie występujmy, bo możemy zaszkodzić sobie lub organizacji, którą reprezentujemy. Odbiorcy zauważą naszą niekompetencję.


#3
Jeśli wystąpienie ma charakter bardziej okolicznościowy niż specjalistyczny (#2), to możemy skorzystać ze sprawdzonych zwrotów używanych w przemówieniach – Nie wiesz jakich zwrotów użyć? Skorzystaj z kół ratunkowych, posiłkować się cytatami lub anegdotami dostępnymi w Internecie. Wystarczy tylko się przygotować.


#4
Profesjonalni mówcy również się stresują. Nawet jeśli występują setki razy w ciągu roku. Każda publiczność jest inna (wiek, wykształcenie, region, itd.) i różnie reaguje. Profesjonaliści również chcą wypaść jak najlepiej (chociaż w ich przypadku bardziej chodzi o wywołanie określonej reakcji u odbiorców, jedno z drugim jest powiązane), dlatego odczuwają stres. Podobnie jest z aktorami teatralnymi, często przyznają się do tego, że przed każdym występem towarzyszy im stres, chociaż mają ich za sobą tysiące, a publiczność ich podziwia i wielbi.


#5
Stres może być bardzo pomocny. Dlaczego? Ponieważ mobilizuje nas do dobrego przygotowania się do wystąpienia. Jeśli boimy się, że sobie nie poradzimy, to zdrową reakcją jest wyeliminowanie zagrożenia przez większą pracę włożoną w przygotowanie. Byłem świadkiem wielu wystąpień osób pewnych siebie, którym wydawało się, że są świetni, a w rzeczywistości ich wystąpienia to była porażka.


#6
A co się stanie jeśli się pomylimy, przejęzyczymy? Nic. Życie będzie toczyło się dalej. Każdemu może zdarzyć się pomyłka, ale warto wiedzieć jak zminimalizować efekt złego wrażenia – Słynne wpadki znanych osób. Jak nie iść tą drogą.


Najlepszym sposobem na przezwyciężenie stresu jest odpowiednie przygotowanie - wcześniejsze napisanie tekstu, nauczenie się go, wielokrotne powtarzanie na głos. Powiedzenie ćwiczenie czyni mistrza** ma naprawdę głęboki sens.

 


* Z innym nastawieniem musi się zmierzyć osoba, która na przykład przekazuje pracownikom informację o grupowych zwolnieniach. Ale w takim przypadku wskazane jest, żeby występował ktoś z dużym doświadczeniem i umiejętnościami reagowania w kryzysowych sytuacjach.
** Inni też to wiedzą: practice makes perfect, øvelse gør mester, c'est en forgeant que l'on devient forgeron, æfingin skapar meistarann, vaninn gefur listina, repetitio est mater studiorum, Übung macht den Meister, övning ger färdighet


Autor:

Właściciel, MK Consulting Group, www.mk-consulting.pl, Redaktor Prowadzący portalu Przemówienia.com

Porady Exclusive - dla zalogowanych gratis

18 sekretów jak w prosty sposób zostać dobrym mówcą:

  • Właśnie się dowiedziałeś, że czeka Cię wystąpienie publiczne. Jak przekuć to w sukces?
  • Jak napisać przemówienie w 15 minut?
  • Nie wiesz jakich zwrotów powinieneś użyć w przemówieniu? Skorzystaj z naszych kół ratunkowych.
  • Jak uniknąć najczęstszych błędów popełnianych przez niedoświadczonych mówców?
  • Jak przemawiać - z kartką czy bez?
  • Jak napisać podziękowanie?

Szkolenia z wystąpień publicznych

Nasze szkolenia mają charakter wyłącznie praktyczny. Biorąc udział w szkoleniu:

  • W łatwy sposób zdobędziesz umiejętność przemawiania.
  • Dowiesz się jak przemawiać, żeby osiągnąć zamierzony efekt?
  • Rozpoznasz najlepszy styl przemawiania dopasowany do Twojej osobowości.
  • Zobaczysz jak skupić uwagę słuchaczy.
  • Dowiesz się jak komunikować złe wieści.
  • Pokażemy jak wybrnąć z trudnej sytuacji.

Szkolenia z copywritingu

13 powodów, dla których warto wziąć udział w szkoleniu z copywritingu:

  • Poznasz sekrety skutecznego pisania listów sprzedażowych, e-mailingów, opisów produktów i usług, a także tekstów promocyjnych.
  • Dowiesz się jak przygotowywać oferty, które zainteresują odbiorców.
  • Poznasz tajniki tworzenia atrakcyjnych treści na strony internetowe.
  • Pokażemy jak tworzyć teksty dedykowane do różnych grup odbiorców.
  • Zdradzimy kilka skutecznych sposobów na wywoływanie przyjemnych skojarzeń i pozytywnego nastawienia klientów do tworzonych przez Ciebie treści.

Anegdoty, cytaty, porady

Przygotowaliśmy dla Państwa dużą liczbę anegdot i cytatów.

Cytat miesiąca: Nie dziękuj kiedy ktoś ocali ci życie... On podziękowanie znajdzie we własnym trudzie, którym cię ocalił. Antoine de Saint-Exupéry.

Dodatkowo praktyczne porady jak przygotować profesjonalne wystąpienie publiczne, jak napisać przemówienie okolicznościowe, podziękowanie, oraz wiele innych przydatnych tekstów.

Przemówienia znanych osób

Na przestrzeni wieków wielcy mówcy tego świata potrafili wpływać na wydarzenia, które dzisiaj uznajemy za historyczne. Poprzez swoje przemówienia potrafili wywołać działania, które zmieniały losy narodów i jednostek. Zobacz jak wiele z tego o czym mówili jest do dzisiaj aktualne.

Steve Jobs, Abraham Lincoln, Józef Piłsudski, Mahatma Gandhi, Martin Luther King, Winston Churchill, Władysław Sikorski, Stefan Starzyński, Emil Zola, Karol Marks, Ludwik Pasteur, Pep Guardiola i inni.

PARTNERZY