Google+

Debata telewizyjna Kopacz vs Szydło

Na 6 dni przed wyborami parlamentarnymi  odbyło się długo oczekiwane - głównie przez komentatorów życia politycznego - spotkanie obecnej premier Ewy Kopacz z kandydatką na stanowisko premiera z ramienia PIS Beatą Szydło...

Sam z uwagą obejrzałem debatę z punktu widzenia jak obie kandydatki zostały przygotowane przez specjalistów od wystąpień publicznych i jak poradzą sobie ze stresem. Moja subiektywna ocena to remis. Początek lepszy w wykonaniu pani Beaty Szydło. Bardziej opanowana i spokojna. Odniosłem wrażenie, że obecna premier Ewa Kopacz na początku za bardzo starała się wypełniać to co jej zalecili specjaliści od wizerunku i przez to wypadła sztucznie. Miała ewidentny kłopot z łamiącym się głosem. Dopiero z upływem kolejnych minut, kiedy włączyła emocje było coraz lepiej. Wracając do pani Beaty Szydło, była tak profesjonalnie przygotowana (mowa ciała, tembr głosu, wypowiadane sformułowania), że momentami miałem wrażenie, że to któryś ze spin doktorów Prawa i Sprawiedliwości przemawia. Widać było, że wszystko jest wyreżyserowane, łącznie z ostatnią wypowiedzią, która zakończyła się równo z gongiem.

Jeśli chodzi o stronę merytoryczną to pominę ją, ponieważ żadna z pań praktycznie nie odpowiadała na zadawane pytania…

Chciałbym jednak zwrócić uwagę na to co się wydarzyło po zakończeniu debaty i wyjściu kandydatek ze studia. Tutaj już nie ma mowy o remisie. Sztab PO oddał walkowera. Sztabowcy PiS mistrzostwo świata. Na ekranach telewizorów prezentujących jednocześnie dwa obrazy, po lewej widzieliśmy tłum młodych ludzi wspierających i skandujących imię Beaty Szydło. Czuło się atmosferę sukcesu. Po prawej stronie smutne wyjście pani premier Kopacz w otoczeniu sztabowców, którzy starali się robić dobrą minę i pewnie wzajemnie zapewniali się jak świetnie poszło ich szefowej.

Na koniec ocena prowadzących. Miałem wrażenie, że zamiast na kandydatkach, bardziej byli skupieni na własnych popisach oratorskich. W efekcie zamiast prostych pytań, trzeba było powtarzać dwa razy skomplikowane twory słowne. Gdy słuchałem końca pytania nie pamiętałem już co było na początku…

 

 

 

Porady Exclusive - dla zalogowanych gratis

18 sekretów jak w prosty sposób zostać dobrym mówcą:

 • Właśnie się dowiedziałeś, że czeka Cię wystąpienie publiczne. Jak przekuć to w sukces?
 • Jak napisać przemówienie w 15 minut?
 • Nie wiesz jakich zwrotów powinieneś użyć w przemówieniu? Skorzystaj z naszych kół ratunkowych.
 • Jak uniknąć najczęstszych błędów popełnianych przez niedoświadczonych mówców?
 • Jak przemawiać - z kartką czy bez?
 • Jak napisać podziękowanie?

Szkolenia z wystąpień publicznych

Nasze szkolenia mają charakter wyłącznie praktyczny. Biorąc udział w szkoleniu:

 • W łatwy sposób zdobędziesz umiejętność przemawiania.
 • Dowiesz się jak przemawiać, żeby osiągnąć zamierzony efekt?
 • Rozpoznasz najlepszy styl przemawiania dopasowany do Twojej osobowości.
 • Zobaczysz jak skupić uwagę słuchaczy.
 • Dowiesz się jak komunikować złe wieści.
 • Pokażemy jak wybrnąć z trudnej sytuacji.

Szkolenia z copywritingu

13 powodów, dla których warto wziąć udział w szkoleniu z copywritingu:

 • Poznasz sekrety skutecznego pisania listów sprzedażowych, e-mailingów, opisów produktów i usług, a także tekstów promocyjnych.
 • Dowiesz się jak przygotowywać oferty, które zainteresują odbiorców.
 • Poznasz tajniki tworzenia atrakcyjnych treści na strony internetowe.
 • Pokażemy jak tworzyć teksty dedykowane do różnych grup odbiorców.
 • Zdradzimy kilka skutecznych sposobów na wywoływanie przyjemnych skojarzeń i pozytywnego nastawienia klientów do tworzonych przez Ciebie treści.

Anegdoty, cytaty, porady

Przygotowaliśmy dla Państwa dużą liczbę anegdot i cytatów.

Cytat miesiąca: Nie dziękuj kiedy ktoś ocali ci życie... On podziękowanie znajdzie we własnym trudzie, którym cię ocalił. Antoine de Saint-Exupéry.

Dodatkowo praktyczne porady jak przygotować profesjonalne wystąpienie publiczne, jak napisać przemówienie okolicznościowe, podziękowanie, oraz wiele innych przydatnych tekstów.

Przemówienia znanych osób

Na przestrzeni wieków wielcy mówcy tego świata potrafili wpływać na wydarzenia, które dzisiaj uznajemy za historyczne. Poprzez swoje przemówienia potrafili wywołać działania, które zmieniały losy narodów i jednostek. Zobacz jak wiele z tego o czym mówili jest do dzisiaj aktualne.

Steve Jobs, Abraham Lincoln, Józef Piłsudski, Mahatma Gandhi, Martin Luther King, Winston Churchill, Władysław Sikorski, Stefan Starzyński, Emil Zola, Karol Marks, Ludwik Pasteur, Pep Guardiola i inni.

PARTNERZY