Ludzie nie wiedzą, czego chcą, dopóki się im tego nie pokaże. Dlatego właśnie nigdy nie opieram się na badaniach rynku. Naszym zadaniem jest odczytać to, co nie zostało jeszcze zapisane.
Naszym zadaniem jest ustalić, czego klient będzie chciał, zanim tego zapragnie.
Apple działa na ludzi, bo w naszych innowacjach wyraźny jest prąd humanistyczny. Moim zdaniem wielcy artyści i wielcy inżynierowie są podobni w tym, że jedni i drudzy pragną się wyrazić… Wielcy artyści, tacy jak Leonardo da Vinci i Michał Anioł, byli także wielkimi naukowcami. Michał Anioł znał się świetnie na pozyskiwaniu kamienia, nie tylko na rzeźbieniu w nim.
Nigdy nie troszczyłem się o pieniądze. Wychowałem się w rodzinie klasy średniej, więc nigdy nie sądziłem, abym miał głodować. W Atari nauczyłem się, że jestem nie najgorszym inżynierem, dlatego zawsze wiedziałem, że sobie poradzę. Na studiach i w Indiach żyłem jak biedak z wyboru, wiodłem dość proste życie, nawet kiedy pracowałem. Dlatego przeskoczyłem z cudownego ubóstwa, które było cudowne bo nie musiałem się martwić o pieniądze, do niewiarygodnego bogactwa, kiedy też nie musiałem się martwić o pieniądze…
Jeśli jesteś stolarzem i robisz piękną komodę, nie użyjesz kawałka sklejki na tył, chociaż jest odwrócony do ściany i nikt go nigdy nie zobaczy. Będziesz wiedział, że tam jest i użyjesz dobrego kawałka drewna. Żeby można było spokojnie spać, estetyka i jakość wykonania muszą być w równej mierze zachowane w całości dzieła.
Nigdy nie ufaj komputerowi, którego nie jesteś w stanie podnieść.
W większości przypadków dystans pomiędzy najlepszym a przeciętnym wynosi około trzydziestu procent. Najlepszy lot samolotem, najlepszy posiłek – każda z tych rzeczy może być o trzydzieści procent lepsza od przeciętnej. Patrząc na Woza (Steve Woźniak), widziałem kogoś, kto był pięćdziesiąt razy lepszy od przeciętnego inżyniera – do tego stopnia, że Woz mógłby z powodzeniem organizować zebrania we własnej głowie. Właśnie z takich ludzi, z zawodników najwyższej klasy próbowałem zbudować zespół pracujący dla Maca. Mówiono mi, że tacy ludzie sobie nie poradzą, że nie zniosą wspólnej pracy. Ale ja zdawałem sobie sprawę, że najlepsi zawodnicy lubią pracować ze świetnymi zawodnikami – tym, czego nie znoszą, jest konieczność pracy z przeciętniakami…
Jeśli coś nie jest takie, jak powinno, nie możecie tego zignorować i powiedzieć, że naprawicie to później. Tak postępuje się w innych firmach.
Ludzie płacą nam, żebyśmy integrowali za nich różne rzeczy, bo sami nie mają czasu, by ciągle o tym myśleć. Jeśli ma się wielką pasję do tworzenia świetnych produktów, zmusza ona do integracji, do łączenia sprzętu, oprogramowania i zarządzania treścią. Chcesz dokonać przełomu, więc musisz to zrobić sam. Jeśli chcesz pozwolić, by twoje produkty były otwarte na inny sprzęt czy oprogramowanie, musisz zrezygnować z części swojej wizji.
Od samego początku mojej kariery w Apple zdawałem sobie sprawę, że nasz sukces zależy od tworzenia własności intelektualnej… Jeśli ochrona własności intelektualnej zacznie zanikać, firmy kreatywne również padną, a nowe nigdy nie powstaną. Ale jest też coś bardziej fundamentalnego: kradzież jest złem. Kradnąc wyrządza się krzywdę innym. A także własnemu charakterowi.
Im bardziej posuwam się w latach, tym lepiej dostrzegam prawdziwą wagę motywacji… Stworzyliśmy iPoda dla samych siebie, a kiedy robi się coś dla siebie, dla swoich najlepszych przyjaciół albo dla rodziny, nie czuje się znużenia. Jeśli czegoś nie kochasz, to nie pokonasz dodatkowych kilometrów, nie przepracujesz dodatkowego weekendu i nie będziesz próbował z taką determinacją zmienić status quo.
Nie znoszę tego, że przedsiębiorcami nierzadko nazywają się ludzie, którzy chcą tylko rozkręcić firmę, by potem sprzedać ją albo wejść na giełdę, żeby móc zgarnąć forsę i zająć się czymś innym. Nie chcą podjąć się pracy, której wymaga zbudowanie porządnego przedsiębiorstwa, a to w biznesie jest najtrudniejsze. W ten sposób można wnieść swój wkład i rozbudować dziedzictwo tych, którzy byli przed tobą.
…Ciężar sukcesów zastąpiła lekkość bycia raz jeszcze początkującym i mniej pewnym wszystkiego…
Pamięć o tym, że wkrótce umrę, stanowi dla mnie najważniejszą pomoc przy dokonywaniu poważnych życiowych wyborów. Ponieważ prawie wszystko – oczekiwania otoczenia, cała duma i cały strach przed wstydem lub porażką – wszystkie te rzeczy bledną w obliczu śmierci, pozostawiając tylko to, co jest naprawdę ważne. Pamięć o tym, że umrzesz, to najlepszy znany mi sposób na uniknięcie pułapki myślenia, że masz cokolwiek do stracenia. Jesteś już całkiem nagi. Nie ma zatem żadnego powodu, by nie podążać za głosem serca.
Problem z Microsoftem polega na tym, że Microsoft nie ma za grosz gustu.
…Wiem, że przez ostatnie dziewięć miesięcy wypruwaliście sobie żyły nad tym projektem, ale musimy go zmienić. Będziemy musieli pracować nad tym nocami i weekendami, więc jeśli chcecie, możemy rozdać wam broń, żebyście od razu mogli nas zastrzelić.
Powodem tego, że Apple potrafi tworzyć takie produkty jak iPad, jest to, że zawsze staraliśmy się stać na skrzyżowaniu technologii i sztuk wyzwolonych.
Lubię być odpowiedzialny za całość tego, jak użytkownik korzysta z produktu. Nie robimy tego dla pieniędzy. Robimy to, bo chcemy wypuszczać doskonałe produkty, a nie takie badziewie jak Android.
Flash to kłębek różnych technologii, mało wydajny i z mnóstwem paskudnych błędów w zabezpieczeniach.
Nie jesteśmy doskonali. Telefony nie są doskonałe. Wszyscy to wiemy. Ale chcemy, żeby nasi użytkownicy byli zadowoleni.
W DNA Apple tkwi przekonanie, że technologia to za mało. Wierzymy, że dopiero technologia połączona z humanizmem daje wyjątkowe rezultaty. Nigdzie indziej nie jest to ta widoczne, jak w urządzeniach ery post-PC. Ludzie rzucają się na rynek tabletów i postrzegają je jako następców komputerów osobistych, w przypadku których sprzęt i oprogramowanie produkowane są przez różne firmy. Nasze doświadczenie i głębokie przekonanie mówią, że to niewłaściwe podejście. Urządzenia post-PC muszą być jeszcze bardziej intuicyjne i łatwiejsze w obsłudze niż komputery osobiste, także ich oprogramowanie, sprzęt i aplikacje muszą być jeszcze lepiej dopasowane. Uważamy, że posiadamy architekturę odpowiednią do ich budowania, nie tylko w krzemie, ale w całej naszej organizacji.
Miałem prawdziwe objawienie. Wszyscy byliśmy przebrani w tradycyjne szaty, zrobili nam prawdziwą kawę po turecku. Profesor wyjaśniał, że przyrządzają zupełnie inaczej niż gdzie indziej, a ja pomyślałem – i co z tego? Który dzieciak, nawet w Turcji, przejmuje się kawą po turecku? Cały dzień patrzyłem na młodych ludzi w Stambule… Niczym nie różnili się od dzieciaków gdziekolwiek indziej. Uderzyło mnie, że dla młodych ludzi cały świat jest teraz taki sam. Kiedy przygotowujemy produkty nie ma czegoś takiego, jak turecki telefon czy odtwarzacz muzyki… Stanowimy już jeden świat.
Nie uważam, żebym gnębił kogokolwiek niezasłużenie, ale jeśli coś jest do kitu, mówię to ludziom prosto w oczy. Moim zadaniem jest bycie szczerym. Wiem, o czym mówię, i zazwyczaj mam rację. Taką właśnie kulturę zawsze starałem się stworzyć… Zdarzały się kłótnie, wrzeszczeliśmy na siebie i nigdy nie czułem się tak dobrze ja wtedy.
Zrobiliśmy iTunes dla Windows, żeby sprzedać więcej iPodów. Ale nie widzę żadnej korzyści z przygotowania aplikacji muzycznej na Androida, oprócz tej, że uszczęśliwiłbym użytkowników Androida. A ja nie chcę uszczęśliwiać użytkowników Androida.
Hewlett i Packard stworzyli świetną firmę i myśleli, że zostawiają ją w dobrych rękach. A ona jest teraz rozczłonkowana i niszczona. To tragedia. Mam nadzieję, że moja spuścizna jest silniejsza i Apple nie powtórzy tego scenariusza.
Zawsze powtarzałem, że jeśli kiedyś nadejdzie dzień, w którym nie będę w stanie wypełniać swoich obowiązków jako prezes Apple, pierwszy państwu o tym powiem. Niestety, ten dzień właśnie nadszedł…
Miałem wielkie szczęście w karierze i w życiu. Zrobiłem wszystko co mogłem.
Źródło: Youtube, „Steve Jobs” Walter Isaacson, tłumaczenie Przemysław Bieliński, Michał Strąkow, Insignis Media, Kraków 2011
Zobacz także cytaty z kategorii: władza, sukces, pieniądze; wartości, zasady, cechy; wiedza, rozum, mądrość; sztuka; szczęście, przyjaźń, nadzieja; prawo; praca, czyn, odpowiedzialność; nauka; naród, ojczyzna; człowiek, ludzie, charakter; czas; chwila; biznes; Steve Jobs; Alex Ferguson; Jan Paweł II.