Google+

Długo nie zawsze znaczy dobrze. Jak nie zmęczyć słuchaczy?

 

Wygłaszanie przemówienia, w przeciwieństwie do innych aktywności, jak choćby niedzielny spacer, nie powinno trwać nadto długo. Powinno trwać tyle, żeby uwieść, a nie zmęczyć słuchaczy. Podam dwa skrajne przykłady...

#1 mówca zamęczający słuchaczy

Kilka lat temu miałem do czynienia z firmą, w której jeden z menedżerów lubował się w wygłaszaniu długich przemówień. Przy każdej nadającej się okazji, jak również często bez okazji przemawiał, przemawiał i przemawiał (kilka razy podczas jednej uroczystości to standard). Niestety jego entuzjazmu do wystąpień publicznych nie podzielali ani pozostali członkowie zarządu ani pracownicy. Ów człowiek zupełnie nie przejmował się tym, że za każdym razem przemówienie powinno być dostosowane do okoliczności i słuchaczy. Trudno jest mi przekazać o czym mówił, bo zwykle ilość poruszanych wątków była przytłaczająca i z trudno wychwytywanym sensem. Efekt był taki, że poza mówcą wszyscy się okropnie się męczyli.

 

#2 mówca zdobywający serca odbiorców
Brałem udział w konferencji weterynaryjnej. Konferencja miała przebieg jak zwykle: najpierw wykłady naukowe, potem prezentacje firm farmaceutycznych, a wieczorem uroczysta kolacja. W części komercyjnej trójka przedstawicieli sponsorów miała prezentacje. Wszyscy mieli do dyspozycji po 15 minut. Pierwszy prelegent zmieścił się dokładnie w czasie (nie pamiętam o czym mówił). Dziewczyna po nim mówiła ponad 40 minut! Wymieniła chyba ze 100 preparatów jakie oferuje ich firma. To był dramat, słuchacze byli wyjątkowo grzeczni, bo nie zaczęli masowo opuszczać sali, ale widać było, że z trudem mogli usiedzieć na miejscach, niektórzy pytali półszeptem kiedy to się skończy. Kiedy koszmar się skończył przed publicznością stanął trzeci prelegent… Stanął i zaskoczył wszystkich słowami „Szanowni Państwo, nazywam się […] i reprezentuję firmę […]. Zdaję sobie sprawę, że jesteście Państwo zmęczeni dzisiejszymi wystąpieniami i czekacie niecierpliwie na chwilę odpoczynku, a później atrakcje wieczoru. Dlatego zamiast prezentacji, którą przygotowałem chciałbym prosić Państwa o zapamiętanie tylko jednej rzeczy, że nasz preparat x jest niezwykle skuteczny w leczeniu krów chorych na […]. Potwierdziły to przeprowadzane badania oraz opinie hodowców, którzy go stosowali. Dziękuję za uwagę. W imieniu firmy […] życzę przyjemnego wieczoru”. Facet zebrał burzę oklasków od wdzięcznych uczestników. Wygrał bo wyczuł nastroje słuchaczy i zrobił coś czego się nie spodziewali, a co ich niezwykle ucieszyło. Efekt był taki, że podczas wieczornego spotkania uczestnicy podchodzili do niego, gratulowali mu wystąpienia i przy okazji pytali o produkt x.*


Przygotowując się do wystąpienia, pamiętajmy o tym, że wygłaszamy je w jakimś określonym celu. Żeby ten cel osiągnąć niekoniecznie trzeba mówić długo. Wręcz przeciwnie, mówmy krótko, na temat, zrozumiale i językiem dobranym do odbiorców. Są oczywiście okazje, w których od przemawiającego wymaga się dłuższego wystąpienia (np. wykład inauguracyjny), ale to temat na inną poradę.

Podsumowując: jeśli nie chcemy zmęczyć słuchaczy to nie przemawiajmy zbyt długo.


* Minęło parę lat, a ja wciąż pamiętam z jakiej firmy był ten prelegent i jak się nazywa ten preparat dla krów.

 


Autor:

Właściciel, MK Consulting Group, www.mk-consulting.pl, Redaktor Prowadzący portalu Przemówienia.com

Porady Exclusive - dla zalogowanych gratis

18 sekretów jak w prosty sposób zostać dobrym mówcą:

  • Właśnie się dowiedziałeś, że czeka Cię wystąpienie publiczne. Jak przekuć to w sukces?
  • Jak napisać przemówienie w 15 minut?
  • Nie wiesz jakich zwrotów powinieneś użyć w przemówieniu? Skorzystaj z naszych kół ratunkowych.
  • Jak uniknąć najczęstszych błędów popełnianych przez niedoświadczonych mówców?
  • Jak przemawiać - z kartką czy bez?
  • Jak napisać podziękowanie?

Szkolenia z wystąpień publicznych

Nasze szkolenia mają charakter wyłącznie praktyczny. Biorąc udział w szkoleniu:

  • W łatwy sposób zdobędziesz umiejętność przemawiania.
  • Dowiesz się jak przemawiać, żeby osiągnąć zamierzony efekt?
  • Rozpoznasz najlepszy styl przemawiania dopasowany do Twojej osobowości.
  • Zobaczysz jak skupić uwagę słuchaczy.
  • Dowiesz się jak komunikować złe wieści.
  • Pokażemy jak wybrnąć z trudnej sytuacji.

Szkolenia z copywritingu

13 powodów, dla których warto wziąć udział w szkoleniu z copywritingu:

  • Poznasz sekrety skutecznego pisania listów sprzedażowych, e-mailingów, opisów produktów i usług, a także tekstów promocyjnych.
  • Dowiesz się jak przygotowywać oferty, które zainteresują odbiorców.
  • Poznasz tajniki tworzenia atrakcyjnych treści na strony internetowe.
  • Pokażemy jak tworzyć teksty dedykowane do różnych grup odbiorców.
  • Zdradzimy kilka skutecznych sposobów na wywoływanie przyjemnych skojarzeń i pozytywnego nastawienia klientów do tworzonych przez Ciebie treści.

Anegdoty, cytaty, porady

Przygotowaliśmy dla Państwa dużą liczbę anegdot i cytatów.

Cytat miesiąca: Nie dziękuj kiedy ktoś ocali ci życie... On podziękowanie znajdzie we własnym trudzie, którym cię ocalił. Antoine de Saint-Exupéry.

Dodatkowo praktyczne porady jak przygotować profesjonalne wystąpienie publiczne, jak napisać przemówienie okolicznościowe, podziękowanie, oraz wiele innych przydatnych tekstów.

Przemówienia znanych osób

Na przestrzeni wieków wielcy mówcy tego świata potrafili wpływać na wydarzenia, które dzisiaj uznajemy za historyczne. Poprzez swoje przemówienia potrafili wywołać działania, które zmieniały losy narodów i jednostek. Zobacz jak wiele z tego o czym mówili jest do dzisiaj aktualne.

Steve Jobs, Abraham Lincoln, Józef Piłsudski, Mahatma Gandhi, Martin Luther King, Winston Churchill, Władysław Sikorski, Stefan Starzyński, Emil Zola, Karol Marks, Ludwik Pasteur, Pep Guardiola i inni.

PARTNERZY