Google+

Słynne wpadki znanych osób. Jak nie iść tą drogą?

 

W Internecie można znaleźć setki przykładów wpadek słownych lub wizerunkowych osób publicznych. Każde faux pas osoby z pierwszych stron gazet jest natychmiast rozpowszechniane i w ciągu kilku godzin miliony albo setki milionów ludzi komentuje to. Pomijając środowisko artystów i wszelkiego rodzaju "celebrytów", ponieważ w ich przypadku obowiązuje zasada "nie ważne co mówią, byleby nie przekręcali nazwiska", to zwykle wpadki powodują duży uszczerbek na wizerunku, w szczególności jeśli chodzi o polityków, prezesów firm, przedstawicieli samorządów i administracji oraz innych osób sprawujących ważne funkcje...

 

 

W pierwszej części artykułu chciałbym podać kilka przykładów "notorycznych wpadkowiczów", którzy niemal na każdym kroku mówią coś czego nie powinni. Co ciekawe, można zaobserwować, że każda ich kolejna kompromitująca wypowiedź wywołuje coraz mniejsze poruszenie, bo w pewnym sensie jesteśmy już przyzwyczajani do ich wpadek. W dalszej części pokażę dwa wystąpienia, które nigdy nie powinny się wydarzyć, a na koniec przykłady jak można się zachować w obliczu wpadki, żeby wyjść z niej obronną ręką.


Notoryczni wpadkowicze

#1 George W. Bush

Wśród największych "notorycznych wpadkowiczów" jedno z czołowych miejsc zajmuje były prezydent USA George W. Bush. Do moich ulubionych wpadek słownych Busha należą:

...Nasi wrogowie są pomysłowi i mają odpowiednie zasoby - tak jak my. Nigdy nie przestają myśleć o tym, jak skrzywdzić nasz kraj i nasz naród - tak jak my… [Waszyngton, 5 sierpnia 2004 roku].

To prawdziwy zaszczyt uścisnąć dłoń człowiekowi, któremu dłoń odciął Saddam Husajn... [Na spotkaniu z jednym z Irakijczyków, którzy przybyli na leczenie do USA, Waszyngton, 25 maja 2004 roku].

#2 Bronisław Komorowski

Na krajowym podwórku urzędujący prezydent Bronisław Komorowski, dzięki swoim lapsusom, równie często daje powód do złośliwych komentarzy pod swoim adresem. Z długiej listy, wybrałem dwa cytaty:

chciałem tam zobaczyć statek marynarki. Służyły tam kobiety i nie rozumiałem, dlaczego taka sytuacja nie powoduje tam żadnych problemów. Kiedy mnie tam zawieziono i pokazano statek, zrozumiałem. Dunki nie są najpiękniejszymi kobietami, a to były... kaszaloty… [Podczas spotkania ze studentami z Rzeszowa prezydent opowiedział historię o swoim pobycie w Danii].

mowy powinny być krótkie, a kiełbasy długie... [na spotkaniu ze studentami i kadrą Uniwersytetu Śląskiego]


To nie powinno się nigdy wydarzyć

#1 Leszek Miller i co dalej? Co dalej?

Kamery zarejestrowały, jak podczas przemówienia z okazji 1 maja Leszek Miller korzystał z podpowiedzi jednego z lokalnych polityków stojącego tuż za jego plecami. Ku przestrodze, żeby na przykład prezesowi jakieś firmy nie przyszedł do głowy pomysł korzystania z pracownika suflera podaję link do filmu http://www.youtube.com/watch?v=Dii7JAptDTo

#2 Aleksander Kwaśniewski i słynna choroba filipińska

Na ten temat powiedziano i napisano już chyba wszystko, dlatego zamieszczam tylko link do filmu http://www.youtube.com/watch?v=4UEoRN9asdw

 

Jak się zachować w obliczu wpadki?

O ile wskazane powyżej wpadki Millera czy Kwaśniewskiego są niedopuszczalne i możemy ich w 100% uniknąć, to każdemu, z powodu stresu lub innych okoliczności, mogą się zdarzyć lapsusy językowe. Co w takiej sytuacji? Wszystko zależy od okoliczności. W pewnych przypadkach niektóre pomyłki mogą nam nawet zjednać sympatię odbiorców, jak choćby w przypadku marszałka Zycha i jego wystąpienia …wysoki Sejmie, nie po raz pierwszy staje mi... Przychodzi mi stawać przed Izbą... Wysoki Sejmie staje mi w pamięci…* W takiej sytuacji pozostaje nam uśmiechnąć się lub roześmiać ze wszystkimi i kontynuować dalej wypowiedź. Jeśli natomiast popełnimy ewidentny błąd językowy lub powiemy coś odwrotnego niż mieliśmy na myśli, najprostszym sposobem jest powiedzenie "przepraszam, przejęzyczyłem się, miałem na myśli oczywiście...".
W przypadku drobnych pomyłek w wykonaniu szefów firm, dyrektorów urzędów szkół lub innych instytucji, paradoksalnie również mogą one zjednywać sympatię pracowników, bo pokazują , że szef to też człowiek, też się czasem myli, a jeśli potrafi jeszcze się z tego śmiać lub żartować, to jest naprawdę "w porządku gość"


Nawet najlepszym może się zdarzyć

Na koniec jeszcze przykład jak z wpadkami radził sobie mistrz wystąpień i prezentacji Steve Jobs. Tak nawet jemu, chociaż wszystko miał przygotowane w najdrobniejszych detalach, zdarzały się wpadki... Podczas wystąpienia Jobsa na konferencji MacWord w 2007 roku przestały się przełączać slajdy prezentacji. Jobs myśląc, że problem leży w bezprzewodowym przełączniku, którego używał sięgnął po zapasowy, kiedy to nie pomogło zaczął opowiadać historię …kiedy byłem w liceum… wywołując tym aplauz widowni. Jobs opowiedział jak razem ze Stevem Wozniakiem robili żarty w szkole. Gdy skończył mówić usterka została naprawiona, a on po prostu kontynuował swoją prezentację. Efekt był znakomity. Publiczność zapamiętała ciekawą historię, a kłopot z przełączaniem slajdów nie stanowił dla nikogo problemu.

Biorąc przykład z Jobsa, zachęcam, żeby zawsze być przygotowanym na ewentualne problemy i mieć w zanadrzu jakąś ciekawą historię.

*Zainteresowanych tą i innymi wpadkami polityków odsyłam do konkursu Srebrne Usta, o którym można przeczytać na stronach Polskiego Radia Program 3.

 


Autor:

Właściciel, MK Consulting Group, www.mk-consulting.pl, Redaktor Prowadzący portalu Przemówienia.com

Porady Exclusive - dla zalogowanych gratis

18 sekretów jak w prosty sposób zostać dobrym mówcą:

 • Właśnie się dowiedziałeś, że czeka Cię wystąpienie publiczne. Jak przekuć to w sukces?
 • Jak napisać przemówienie w 15 minut?
 • Nie wiesz jakich zwrotów powinieneś użyć w przemówieniu? Skorzystaj z naszych kół ratunkowych.
 • Jak uniknąć najczęstszych błędów popełnianych przez niedoświadczonych mówców?
 • Jak przemawiać - z kartką czy bez?
 • Jak napisać podziękowanie?

Szkolenia z wystąpień publicznych

Nasze szkolenia mają charakter wyłącznie praktyczny. Biorąc udział w szkoleniu:

 • W łatwy sposób zdobędziesz umiejętność przemawiania.
 • Dowiesz się jak przemawiać, żeby osiągnąć zamierzony efekt?
 • Rozpoznasz najlepszy styl przemawiania dopasowany do Twojej osobowości.
 • Zobaczysz jak skupić uwagę słuchaczy.
 • Dowiesz się jak komunikować złe wieści.
 • Pokażemy jak wybrnąć z trudnej sytuacji.

Szkolenia z copywritingu

13 powodów, dla których warto wziąć udział w szkoleniu z copywritingu:

 • Poznasz sekrety skutecznego pisania listów sprzedażowych, e-mailingów, opisów produktów i usług, a także tekstów promocyjnych.
 • Dowiesz się jak przygotowywać oferty, które zainteresują odbiorców.
 • Poznasz tajniki tworzenia atrakcyjnych treści na strony internetowe.
 • Pokażemy jak tworzyć teksty dedykowane do różnych grup odbiorców.
 • Zdradzimy kilka skutecznych sposobów na wywoływanie przyjemnych skojarzeń i pozytywnego nastawienia klientów do tworzonych przez Ciebie treści.

Anegdoty, cytaty, porady

Przygotowaliśmy dla Państwa dużą liczbę anegdot i cytatów.

Cytat miesiąca: Nie dziękuj kiedy ktoś ocali ci życie... On podziękowanie znajdzie we własnym trudzie, którym cię ocalił. Antoine de Saint-Exupéry.

Dodatkowo praktyczne porady jak przygotować profesjonalne wystąpienie publiczne, jak napisać przemówienie okolicznościowe, podziękowanie, oraz wiele innych przydatnych tekstów.

Przemówienia znanych osób

Na przestrzeni wieków wielcy mówcy tego świata potrafili wpływać na wydarzenia, które dzisiaj uznajemy za historyczne. Poprzez swoje przemówienia potrafili wywołać działania, które zmieniały losy narodów i jednostek. Zobacz jak wiele z tego o czym mówili jest do dzisiaj aktualne.

Steve Jobs, Abraham Lincoln, Józef Piłsudski, Mahatma Gandhi, Martin Luther King, Winston Churchill, Władysław Sikorski, Stefan Starzyński, Emil Zola, Karol Marks, Ludwik Pasteur, Pep Guardiola i inni.

PARTNERZY