Google+

Sir Alex Ferguson

 

Ważne jest, żeby człowiek na kierowniczym stanowisku wyglądał na spokojnego, opanowanego i pewnego siebie. Możesz osiągnąć ten stan, odrzucając wszystkie mniej istotne sprawy. Albo delegując je na innych...

 

Pewien dziennikarz, którego wysłano do Manchesteru, by zajmował się MU, podczas swojej pierwszej konferencji z Fergusonem, śmiało przedarł się przez grupę dziennikarzy, wystawił rękę i powiedział: – Alex. Teraz, gdy będziemy razem pracować, zastanawiałem się, czy mógłbyś dać mi swój domowy numer telefonu? Odpowiedzią Fergusona było drwiące parsknięcie, a gdy zawstydzony reporter zaczął się wycofywać, Ferguson dodał: - I nie myśl za dużo o tym cholernym uścisku dłoni!


Tak naprawdę jesteś tym, czym są twoi rodzice.


Jako praktykant w narzędziowni wstawałem z łóżka i wskakiwałem do zatłoczonego autobusu do Hillington, w którym każdy palił fajki. Potem mogłem kupić swój pierwszy samochód i codziennie rano jeździć do Dunfermline w świeżym powietrzu – co za odmiana! Zdecydowałem, że zostanę w futbolu i następnego lata zacząłem się starać o uprawnienia trenerskie.


Przed derbami pomiędzy East Sterling (którego SAF był trenerem) a Falkirk, Ferguson najpierw poinformował lokalną gazetę, że zna wszystkie atuty i słabości Falkirk - grał z nimi i trenował ich półtora roku wcześniej – a następnie zarządził obiad swojej drużyny w tym samym hotelu, w którym Falkirk zaplanowało przedmeczowy posiłek. Gdy jego piłkarze przyjechali i przechodzili wzdłuż okna Sali, w której jedli rywale, kazał im się śmiać i żartować beztrosko, z pewnością siebie.


Większość piłkarzy, których trenował Ferguson doświadczyła jego słynnej „suszarki”. Jednym z nich był olbrzymi Doug Rougvie. Pewnego razu Ferguson spojrzał mu głęboko w oczy i zaczął go zwyczajowo wyzywać, po czym pozwolił obrońcy odejść i mrugnął do Strachana – jeśli kiedyś mnie uderzy, to nie żyję.


Kiedyś zapytano Fergusona, dlaczego w rozbudowanym sztabie MU, pełnym różnych specjalistów, nie ma psychologa. – Ponieważ tym zajmuję się osobiście – odparł.


Trenerowi nie wolno pomylić się w ocenie w przerwie… W przerwie jest tylko piętnaście minut na poprawę sytuacji na boisku, gdybym ten czas poświęcał na wytykanie błędów poszczególnym zawodnikom, zaniedbałbym wszystkich pozostałych i nie pomógł im. Trener musi umieć rozmawiać ze wszystkimi naraz… Kiedy zmierzam do szatni wzdłuż linii bocznej, układam w myślach pierwsze słowa, jakimi zwrócę się do zawodników. Po siedmiu, ośmiu minutach przemowy robię przerwę i rozmowę z drużyną przejmuje mój asystent. Ja w tym czasie myślę już o ostatnich słowach do zawodników przed wyjściem z szatni. Zwykle jest to podsumowanie tego, co zostało powiedziane, i przypomnienie założeń na drugą połowę. Dlatego, że bez względu na wynik zawsze jest jakaś droga. A najbliższe 45 minut to ostatnia szansa, żeby dotrzeć do wytyczonego celu. To za ten okres trener i zawodnicy zostaną poddani ocenie.


Skłonność Fergusona do gierek psychologicznych przyniosła ten efekt, że nie mógł się już odezwać na temat rywala, żeby nie zostać oskarżonym przez media o kolejną prowokację pod adresem trenera, z którym rywalizował, lub wrogiego klubu. Dochodziło do sytuacji absurdalnych. Gdy pewnego razu na początku sezonu wspomniał, że Chelsea ma o wiele starszą kadrę niż MU, przyniosło mu to oskarżenie o prowokacyjne zachowanie, choć poczynił tylko racjonalną obserwację.


Dojrzewając przez lata jako trener piłkarski, doszedłem do wniosku, że dwiema najważniejszymi kwestiami, z jakimi mam do czynienia w pracy, są władza i kontrola. Niekoniecznie w tej kolejności. Kontrola jest ważna, bardzo, bardzo ważna. Sprawowanie kontroli nad wszystkim jest dla mnie najważniejsze. Gdybym stracił kontrolę nad szatnią Manchesteru United, złożoną z tych wszystkich multimilionerów, z miejsca byłbym trupem. Więc nigdy nie tracę kontroli. Jeśli zaś ktoś nie podporządkuje się mojej kontroli, to on pada trupem.


Bardziej martwię się zawsze jak moi piłkarze poradzą sobie z sukcesem. Zawsze się tym bardzo przejmowałem i zawsze będę. Na tym właśnie polega moja praca.


Kiedyś po zdobyciu bramki zawodnicy cieszyli się wspólnie, celebrowali całym zespołem. Dziś każdy biegnie samotnie do kibiców. Nie mam pojęcia czy wynika to z nadmiernie rozbudowanego ego, czy z czegoś innego. Poza tym, te wszystkie tatuaże, kolczyki… To zupełnie nie mój świat, przykro mi. Ale musiałem do tego przywyknąć.


Przywódca musi widzieć zagrożenia i możliwości tam, gdzie inni ich nie widzą. Ta spostrzegawczość i wiedza przychodzą wraz z doświadczeniem.

Źródło: „Futbol cholera jasna!” Patrick Barclay, tłumaczenie Michał Pol, Piotr Czernicki-Sochal, Wydawnictwo Sine Qua Non, Kraków 2012

 

Zobacz także cytaty z kategorii: władza, sukces, pieniądze; wartości, zasady, cechy; wiedza, rozum, mądrość; sztuka; szczęście, przyjaźń, nadzieja; prawo; praca, czyn, odpowiedzialność; nauka; naród, ojczyzna; człowiek, ludzie, charakter; czas; chwila; biznes; Steve Jobs; Alex Ferguson; Jan Paweł II.

Porady Exclusive - dla zalogowanych gratis

18 sekretów jak w prosty sposób zostać dobrym mówcą:

 • Właśnie się dowiedziałeś, że czeka Cię wystąpienie publiczne. Jak przekuć to w sukces?
 • Jak napisać przemówienie w 15 minut?
 • Nie wiesz jakich zwrotów powinieneś użyć w przemówieniu? Skorzystaj z naszych kół ratunkowych.
 • Jak uniknąć najczęstszych błędów popełnianych przez niedoświadczonych mówców?
 • Jak przemawiać - z kartką czy bez?
 • Jak napisać podziękowanie?

Szkolenia z wystąpień publicznych

Nasze szkolenia mają charakter wyłącznie praktyczny. Biorąc udział w szkoleniu:

 • W łatwy sposób zdobędziesz umiejętność przemawiania.
 • Dowiesz się jak przemawiać, żeby osiągnąć zamierzony efekt?
 • Rozpoznasz najlepszy styl przemawiania dopasowany do Twojej osobowości.
 • Zobaczysz jak skupić uwagę słuchaczy.
 • Dowiesz się jak komunikować złe wieści.
 • Pokażemy jak wybrnąć z trudnej sytuacji.

Szkolenia z copywritingu

13 powodów, dla których warto wziąć udział w szkoleniu z copywritingu:

 • Poznasz sekrety skutecznego pisania listów sprzedażowych, e-mailingów, opisów produktów i usług, a także tekstów promocyjnych.
 • Dowiesz się jak przygotowywać oferty, które zainteresują odbiorców.
 • Poznasz tajniki tworzenia atrakcyjnych treści na strony internetowe.
 • Pokażemy jak tworzyć teksty dedykowane do różnych grup odbiorców.
 • Zdradzimy kilka skutecznych sposobów na wywoływanie przyjemnych skojarzeń i pozytywnego nastawienia klientów do tworzonych przez Ciebie treści.

Anegdoty, cytaty, porady

Przygotowaliśmy dla Państwa dużą liczbę anegdot i cytatów.

Cytat miesiąca: Nie dziękuj kiedy ktoś ocali ci życie... On podziękowanie znajdzie we własnym trudzie, którym cię ocalił. Antoine de Saint-Exupéry.

Dodatkowo praktyczne porady jak przygotować profesjonalne wystąpienie publiczne, jak napisać przemówienie okolicznościowe, podziękowanie, oraz wiele innych przydatnych tekstów.

Przemówienia znanych osób

Na przestrzeni wieków wielcy mówcy tego świata potrafili wpływać na wydarzenia, które dzisiaj uznajemy za historyczne. Poprzez swoje przemówienia potrafili wywołać działania, które zmieniały losy narodów i jednostek. Zobacz jak wiele z tego o czym mówili jest do dzisiaj aktualne.

Steve Jobs, Abraham Lincoln, Józef Piłsudski, Mahatma Gandhi, Martin Luther King, Winston Churchill, Władysław Sikorski, Stefan Starzyński, Emil Zola, Karol Marks, Ludwik Pasteur, Pep Guardiola i inni.

PARTNERZY